Home » IELTS

IELTS

  • Öğrenciler IELTS sınavına yalnızca aşağıda belirtilen tarihlerde ve sınav merkezlerinde girebilirler.
IELTS SINAV TARİHLERİIELTS SINAV MERKEZİMUAFİYET İÇİN GEREKEN PUAN
Bilkent Üniversitesi öğrencileri, IELTS sınavına aşağıdaki tarihlerde girebilirler:

-- 26 Ekim 2019 (04 Ekim 2019’dan önce İngilizce Hazırlık Programına başvuru)
IDP (Ankara)

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.
IELTS sınavında en az 6.5;
her bir bölümde (dinleme, okuma, konuşma, yazma)
en az 5.5
  • IELTS sınavına girmeyi düşünen öğrencilerin, sınavdan en az 21 gün önce İngilizce Hazırlık Programı’na (Elif Kantarcıoğlu, Doğu Kampus, N binası, CZ01 – phone: 290 1712) şahsen başvurarak gerekli belgeleri teslim etmeleri gerekir.
GEREKLİ BELGELER
-- Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri için IELTS başvuru formu (formu indirmek için tıklayınız)
-- IELTS kayıt özeti ve onay e-postasının çıktısı*
-- Bilkent Öğrenci Kimliğinizin** aslı ve bir fotokopisi
-- Nüfuz Cüzdanı veya Pasaportun aslı ve bir fotokopisi

* İlk başvurunuzun ardından onay e-postanızın çıktısını teslim etmeniz gerekecektir, çünkü bu e-posta sınavdan 10 gün önce size gönderilecektir.

** Bilkent Öğrenci Kimliğinizde taranmış bir fotoğrafınız bulunuyorsa (2013-14 akademik yılından önce verilen kimlikler), IELTS sınavına girmek için İngilizce Hazırlık Programı’na başvurmadan önce Bilkent Kimliğinizdeki fotoğrafınızı Öğrenci İşlerinden değiştirmeniz gerekecektir.

Yukarıda sıralanan şartlar, halen Bilkent Üniversitesi’nde kayıtlı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve lisans programlarına devam etmeyi planlayan öğrenciler için geçerlidir. Lisansüstü programlara başvuran öğrenciler ile lisans programlarına başvuran uluslararası öğrenciler, buradan daha fazla bilgi edinebilirler.

Öğrenciler için hatırlatmalar:

1. Girmek istediğiniz sınava karar verin ve sınav tarihlerini kontrol edin; sınavdan en az 21 gün önce İDMYO’ya bilgi vermeniz gerektiğini unutmayın;

2. İngilizce Hazırlık Programı’na (Elif Kantarcıoğlu, Doğu Kampus, N binası, CZ01 – phone: 290 1712) şahsen başvurarak gerekli belgeleri verin. İlişiği kesilmiş öğrenciler ya da Dışarıdan Hazırlanan İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri, gerekli bütün belgelerin taranmış kopyalarını kutevu@bilkent.edu.tr adresine göndermelidirler. Öğrencilerin, sınavdan en az iki gün önce Elif Kantarcıoğlu’na başvurarak gerekli belgelerin asıllarını teslim etmeleri gerekir;

3. Sınav merkezine giderken aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir:

  1. Kayıt özeti ve onay e-postasının çıktısı
  2. Bilkent Öğrenci Kimliği
  3. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ya da Pasaport

Sınav salonuna girerken yanınızda başka herhangi bir şey bulunduramazsınız.

4. Sınav gününde sınav günü fotoğrafınızı çektirmeyi unutmayın; sınav günü fotoğrafınız olmazsa, muafiyet süreciniz tamamlanamaz;

5. Sınav sonuçlarınızın elektronik olarak Bilkent Üniversitesi’ne gönderilmesini sağlamayı unutmayın. Basılı kopya teslim etme zorunluluğu yoktur. Ancak gerekirse, basılı kopyalar aşağıdaki adrese gönderilebilir:

Sayın Zeynep Ekmekçioğlu
Bilkent Üniversitesi Öğrenci İşleri Müdürlüğü
Merkez Kampus
Bilkent 06800
Ankara/Türkiye

Bilkent Üniversitesi doğrudan öğrenciler tarafından sunulan sonuçları kabul etmez.

6. İngilizce Hazırlık Programı’nın güvenilirlik amacıyla sınav sonuçlarını inceleme, öğrencilere sınav verme, sınav sonuçlarının geçerliliğini kontrol etme ve şüpheli olduğu düşünülen sonuçları kabul etmeme hakları saklıdır.